10 liepos 09, Penktadienis 13:07

Vazonėliai ir kiti indai lauko augalams

Parašė
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Vazonėliai ir kiti indai lauko augalamsNatūrali augalų aplinka - dirvožemis. Tačiau ne visada jiems galime skirti atitinkamą žemės gabaliuką, nes kartais nėra vietos, o kartais norime kurti gyvų augalų kompozicijų erdves, kurias padaliname įvairiais vazonėliais, dėžutėmis arba įvairiomis tvorelėmis. Kaip pasirinkti šiuolaikinį ir tinkamą vazonėlį ar tvorelę? Kuo skiriasi jų dizainas bei kitos savybės? Ar galima vazonėlius naudoti visus metus ir juose palikti šaknis žiemai? Į šiuos klausimus ir pabandysime atsakyti.
Vazonėliai ir kiti indai lauko augalamsNatūrali augalų aplinka - dirvožemis. Tačiau ne visada jiems galime skirti atitinkamą žemės gabaliuką, nes kartais nėra vietos, o kartais norime kurti gyvų augalų kompozicijų erdves, kurias padaliname įvairiais vazonėliais, dėžutėmis arba įvairiomis tvorelėmis. Kaip pasirinkti šiuolaikinį ir tinkamą vazonėlį ar tvorelę? Kuo skiriasi jų dizainas bei kitos savybės? Ar galima vazonėlius naudoti visus metus ir juose palikti šaknis žiemai? Į šiuos klausimus ir pabandysime atsakyti.
Vazonėliai ir kiti indai lauko augalamsIš pradžių keli bendri nurodymai:

1. Reikėtų pasirinkti augalui labiausiai tinkamą vazonėlį pagal šaknų ilgį ir augalo rūšį. Aišku, nereikėtų užmiršti apie jų dizainą, kad jis tiktų prie namų, sodo ir kitų statinių.

2. Vazonų pasiūla labai didelė. Jų galima įsigyti ir statybinių medžiagų, ir apdailos parduotuvėse. Tačiau geriausia rinktis specializuotose sodo ir daržo prekių parduotuvėse. Be to, tokiose parduotuvėse galima bus ir pasikonsultuoti.

3. Nė vienas vazonėlis ar dėžė mūsų sąlygomis netinka palikti žiemai. Juos reikia saugoti bent jau 0 0C. Jie gali suskilti dėl vandens ir druskos. Medinės dėžės, kubilai ir kt. iš karto nesutrūkinėja, bet juos reikia atitinkamai atnaujinti, t.y. nulakuoti, nudažyti ar apdirbti kitomis medžiagomis, o tai reikalauja išlaidų.

4. Bet kurį kambarinį augalą kurį laiką labai naudinga būtų palaikyti gryname ore - bent jau du vasaros mėnesius balkone arba prie slenksčio.
Vazonėliai ir kiti indai lauko augalams5. Nereikėtų užmiršti pasirūpinti augalais, augančiais lauke. Reikia tikrinti dirvožemio drėgmę. Gali būti ir taip, kad augalus reikės persodinti į kitą vietą, nes jiems gali nepatikti ten, kur jie pasodinti. Vazonėlyje, kuriame jie pasodinti, privalo būti kiaurymė, per kurią galėtų ištekėti nepasisavintas vanduo. Jeigu drėgmės per daug, pradeda pūti šaknys.

Pigiausi ir labiausiai paplitę - plastmasiniai vazonėliai ir dėžės. Vieni jų paprastesni – lygūs, kiti - su įvairiais piešinukais, kurie imituoja keramiką. Tokių vazonėlių populiarumą lemia įvairovė ir sąlyginai žemos kainos. Tačiau galima juos kombinuoti su medžio, metalo ir kitais įtvarais. Tačiau estetai niekada nepasitenkins plastmasės nenatūralumu. Nors kartais stiklo pluošto vazonėliai net iš arti atrodo kaip natūralūs, tarsi iš apkerpėjusio akmens.

Molis yra antroje vietoje pagal paklausą. Visą laiką aktualus ir labai įvairus architektūroje. Vazonai ir vazonėliai, kubilai ir vazos, įprastos formos ar su įvairiais papildymais, glazūruoti ir natūralūs arba kombinuoti ir t.t. Šitokia įvairovė, todėl prieš pasirenkant kartais tenka palaužyti galvą. Vazonai gaminami iš Latvijos rausvai rudo molio iki pietinių kraštų švelniai gelsvo molio. Ypatingi galėtų būti taip vadinami terakoto ar šamoto keramikos vazonėliai, kuriuose beveik nėra porų, todėl jie mechaniškai patvaresni. Mūsų meistrai kartais siūlo kombinuotus variantus – molines vazas metaliniuose stovuose, kurie leidžia kurti „kelių aukštų” kompozicijas.
Vazonėliai ir kiti indai lauko augalamsMedis- nuo dėžių iki geometrinių figūrų su įvairiausiais drožiniais, taip pat rąstai bei kaladės. Pastarieji paskutiniu metų nelabai aktualūs ir labiausiai tinka kaimiškose sodybose. Augalus galima sodinti iškart medinėse dėžėse ar vazonuose (iš pradžių paklojant geotekstilę) arba įtaisyti medinį karkasą augalams, augantiems plastmasiniame arba moliniame vazonėlyje. Jeigu dėžė yra didesnė, būtina įrengti aukštesnį dugną. Maždaug 1/3 arba ½ pakeltą, nes per didelis dirvožemio kiekis, kuris sugeria drėgmę, gali sugadinti netgi ąžuolinį kubilą.

Labai įdomūs ir su šiuolaikine architektūra suderinti cinkuotos skardos vazonai. Jie sukurti kaip masyvūs, lakoniški cilindrai. Dėl specifinio dažymo atrodo tarsi apkerpėję. Augalus galima sodinti iš karto į tokius vazonėlius, prieš tai į juos įberiant molio šukių, akmenukų arba keramzito. Tačiau jeigu norite, kad tokie vazonai tarnautų ilgiau (visi įbrėžimai labai greitai rūdija), patariama į juos įdėti plastmasinius dėklelius.

Kažkada madingi betoniniai vazonai dabar laikomi archaizmu, jų asortimentas nepadidėjo, nėra ir originalių pasiūlymų. Tačiau vieta niekada nebūna tuščia. Atrodo, kad statybinių medžiagų ir vazonėlių gamintojai susivienijo ir atsirado keramzitinių blokinių vazonėlių pasiūla. Jų įvairovė leidžia kurti įvairius aptvėrimus, kuriuose komponuojama augalų ir žiedų įvairovė.

Be paminėtų vazonėlių, yra dar daug kitų galimybių kurti. Tik duok valią fantazijai ir išmonei. Pavyzdžiui, vielučių tinklo cilindrai, kuriuose įtvirtinami mažesnio diametro vazonėliai, o likusi vieta užberiama akmenukais. Iš tolo jie atrodo kaip akmenų vazonas.

Kūrybinės sėkmės!
Skaityti 6795 kartai Atnaujinta 10 liepos 09, Penktadienis 13:07

Palikite komentarą

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

www.AutomobiliuDalys24.lt

Top.LV
eXTReMe Tracker