Daugiabučių renovacija: Raseinių raj. sutaupoma 50 proc. šilumos energijos

Raseinių rajone jau modernizuota 11 daugiabučių namų – 10 Raseinių mieste ir 1 Viduklėje. Šiuo metu renovacijos darbų eiga pradėta dar 11 pastatų. Artimiausiu metu planuojama pradėti paskutinįjį - ketvirtą - renovacijos etapą, kurįam skiriama 30 proc. valstybės finansinė parama. Socialiai remtiniems gyventojams valstybė dengia 100 proc. renovacijos kaštu.

Vėliau tokios paramos Aplinkos ministerija nežada, taigi gyventojų valia apsispręsti, ar įšokti į paskutinį renovacijos traukinį, ar atsisakyti galimybės žymiai sumažinti šilumos energijos ir kapitalinio remonto kaštus.

Savivaldybės įmonės „Raseinių būtų ūkis“ direktoriaus Gyčio Šulinsko teigimu, dauguma gyventojų džiaugiasi pasinaudoję šia galimybe, sutvarkę senus, dar sovietmečiu pastatytus daugiabučius, kurių ne vienas buvo avarinės būklės ir jiems būtinai reikėjo kapitalinio remonto.
„Abejoju, ar mūsų namas, pastatytas maždaug prieš 48 metus, matė kapitalinį remontą. Stogas buvo neapšildytas, langai kiauri ir lengvai vėjo perpučiami. Iš vakarų pusės dažnai lietaus plakamos išorės sienų plytos sutrupėjo, rūsius sėmė nuotekos, kurios veržėsi per sutrūkusį vamzdyną. Bandėme savo lėšomis ir jėgomis atlikti kosmetinį remontą, bet padėtis nepagerėjo – mokėjome „kosmines“ kainas už šildymą ir toliau vargome. Visa tai taip įgrįso, kad jau nuo 2003 metų kalbėjome ir kalbėjome su kaimynais, kad būtinai reikia iš pagrindų remontuoti daugiabutį. Žinoma, iš pradžių buvo ir abejojančiųjų, bet ir jie greitai suprato, kad delsimas – ne išeitis. Dabar gyventojai džiaugiasi moderniu namu“, – teigė šių metų vasarą užbaigto renovuoti ir dabar švytinčio Raseinių miesto Dubysos g. 3-čiu numeriu pažymėto daugiabučio namo savininkų bendrijos „Beržai“ pirmininkė Laimutė Pečkaitienė.

Savivaldybė pasirūpins modernizuoto statinio teritorijos sutvarkymu ir apželdinimu. Automobilių stovėjimo aikštelė jau išasfaltuota, takai iškloti trinkelėmis, šalia kurių išlygintos žemės sklype ateinančiais metais bus pasodinta želdinių, gėlių, pasėta veja, iš naujo įrengtas alpinariumas. Bus įrengta ir nauja vaikų žaidimo aikštelė, kuria naudosis ir renovuojamo gretimo daugiabučio mažieji gyventojai. Veikli bendrijos „Beržai“ pirmininkė tariasi su gyventojais, kaip originaliai papuošti daugiabutį per didžiąsias metų šventes. Manoma, kad jo kieme spindės žaismingos įvairiaspalvės kalėdinės eglutės.

„Kol rengėmės namą prikelti antram gyvenimui, Raseinių mieste buvo vos keli modernizuoti pastatai. Tarėmės su jų gyventojais, ar mums verta eiti šiuo kelius ir priėmėme naują iššūkį. Kažkiek reikėjo valios, kantrybės, kad ištvertume laikinus nepatogumus, bet dabar visi vargai jau pamiršti, nauji dalykai džiugina širdį. Šiuo metu daug kas jau yra padaryta, kad būtų jauku, malonu gyventi. Pats reguliuoji šilumą pagal jos poreikį ir savo finansines galimybes, naujais vamzdynais teka švarus, geriamas vanduo, kuo puikiausiai veikia nuotekų sistema, kuri iki renovacijos kėlė nemažai problemų. „Butų ūkis“ padėjo sutvarkyti laiptinę – dabar įeiname kaip į naują namą“, – tvirtino kita šio namo gyventoja Karina Andriulienė.

Antros ir trečios renovacijos etapuose Raseinių rajonui buvo skirtos nustatytos kvotos, kiek galima per vienus metus atnaujinti namų su valstybės parama. Dabar kvotų sistemos šalyje neliko, vietoj jų renovacijos kvietimuose yra nauja vertinimo sistema pagal balus. Didesnės finansavimo galimybės liko didiesiems namams – daugiausiai – 10 balų – surenka namas, kuris patenka į kvartalinę renovaciją, tiek pat balų gali gauti 45 ir daugiau butų turintis pastatas.

Tokių namų Raseinių rajone yra renovuota vos 10 proc., todėl šis etapas yra pats palankiausias atsinaujinti daugiausiai butų turintiems namams. Mažieji namai turi mažiau galimybių gauti paramą modernizacijai, bet jie, tikėtina, gali patekti į rezervą ir gauti lėšų, jei jų atliks nuo didžiųjų daugiabučių namų. Šiai programai valstybė paskyrė 150 mln. eurų, kurių preliminariai užtektų 500 namų renovacijai.

 

 

www.AutomobiliuDalys24.lt

Top.LV
eXTReMe Tracker